Ekinlik Adası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ekinlik Adası Marmara denizi ortasında ufak bir adadır. Avşa belediyesine bağlı olan adanın Ekinlik isminde bir köyü vardır.

Günümüzde adada otel ve motel yoktur, sadece sınırlı sayıda pansiyon bulunmaktadır. Adanın bir ufak marketi ve bir kaç kafeteryası ve bir fırını mevcuttur. Halk gündelik ihtiyaçlarını en yakın yerleşim yeri olan Avşa adası ve Erdek’ten temin etmektedir. Yaz aylarında sebze ve meyve satan tekneler de adayı ziyaret eder.

Mahalli yönetim yönünden Avşa belediyesine olan bağımlılığı sadece kağıt üstünde kalmakta, Avşa belediyesinin adaya hiç bir yardımı olmamaktadır. Belediye sadece emlak ve arsa vergilerini toplamaktadır. Bu yüzden günümüzde de ada çok yavaş ve düzensiz bir şekilde gelişmektedir.

Balıkçılık hala bazı ada yerlilerinin geçim kaynaklarının başında yer almaktadır. Fakat bilinçsiz ve yasak avlanmanın önü alınamamıştır. Bu yüzden özellikle, avlanan yerli balık miktarı ve çeşidinde, hızla azalma söz konusudur. 25-30 sene önce adada var olan tuzlu sardalya işleyen bir atölye bu balık türünün azalması sonucu yıllar önce kapanmıştır.

Ada, adından da anlaşılacağı üzere tarımsal yönden verimli olmasına rağmen bu kaynak pek kullanılmamaktadır. Ticari olmayacak kadar ufak alanlardaki zeytinlikler bir kaç ailenin kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik durumdadır.

Küçük olması ve plajlarının fazla olmaması dolayısı ile turistik yönden fazla gelişememiştir. Günümüzde Ekinlik çoğu büyük şehirlere göçmüş yerli halkın tatillerde geldiği bir yerdir.

Turistik yönden, temiz deniz, hava ve doğa içinde gürültüden uzak bir yer arayanlar ve konfor benim için önemli değil diyenler için görülmesi gereken bir beldedir.
Harman yerinden veya kayalıklardan güneşin batışı izlenmeye değerdir.Yerleşim yerinin güneye bakan konumu nedeni ile dolunay gecelerinde Ayın seyrine doyum olmaz.
Kaynak http://ekinlik.org