Ekinlik Adası Sakinleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bekliyor

Marmara Bölgesi’ndeki tatil merkezlerinden Ekinlik Adası’nın Mahalle Muhtarı Kenan Şengül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, başbakanlığının ilk yıllarında yaz tatillerinde olduğu gibi yeniden ağırlamak istediklerini söyledi.

Şengül, Marmara ilçesine bağlı Ekinlik’in sessiz, sakin bir yer olduğunu ve adanın özellikle büyükşehir yaşamının stresinden uzaklaşmak ve dinlenmek isteyenler tarafından tercih edildiğini anlattı.

Kış mevsiminde 150’yi geçmeyen ada nüfusunun yaz aylarında bin 500’e yaklaştığını belirten Şengül, Erdoğan’ın, başbakanlığının ilk yıllarında yaz tatillerini ailesiyle Ekinlik’te geçirdiğini hatırlattı.

Erdoğan’ın o yıllarda eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı merhum Hasan Doğan ve iş adamı Remzi Gür’ün davetlisi olarak adaya geldiğini dile getiren Şengül, “Sayın Cumhurbaşkanımız bir dönem tatillerini burada geçiriyordu. Son yıllarda gelmiyor. Emine Erdoğan Hanımefendi ise Ekinlik’e en son geçen yıl gelmişti. Seçilmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı adamızda ailesiyle yeniden ağırlamaktan büyük mutluluk duyarız” ifadesini kullandı.

TAM BİR AİLE ADASI

Ada sakinlerinin en büyük sorununun su olduğunu vurgulayan Şengül, bunun kışın değil tatilcilerin geldiği yaz aylarında yaşadıklarını bildirdi.

Su ihtiyacını kuyulardan karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Şengül, “Kuyulardan 200-250 metre derinlikten su çekiyoruz. Bu suyu da arıtma tesisine gönderiyoruz. Özellikle yaz aylarında yer altı suyu yeterli gelmiyor. Günlük 70-80 ton suyu arıtabiliyoruz. İhtiyaç ise 150 ton civarında. Ada sakinleri yaz aylarında özellikle içmek için hazır su almak zorunda kalıyor” diye konuştu.

Şengül, tatil için Ekinlik’i tercih edenlerin, İstanbul’da yaşayıp burada ikinci konutu bulunan vatandaşlar olduğu bilgisini vererek, sadece birkaç evin yaz aylarında sezonluk kiraya verildiğini aktardı.

Adada en önemli geçim kaynağının balıkçılık, en önemli eksikliklerinden birinin de balıkçı barınağı olduğuna işaret eden Şengül, “tam bir aile adası” diye nitelediği Ekinlik’te neredeyse hiç adli vaka yaşanmadığını sözlerine ekledi.

06 Eylül 2014 Cumartesi 11:13
Haberin Kaynağı>>>

06 Eylül 2014

Ekinlik Köyü Muhtarımız Kenan Şengül’ün röportajı